Skip to content

479 Abington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Nov 12, 2022

Property Information

Block32
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,235
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
36%
Improvement Value:$156,000
64%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,317+3.8%
2024$8,013+4.0%
2023$7,707+1.6%
2022$7,589+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$439,000

To:

Sq Ft1,235DeedBook 20220, Page 99812

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft1,347DeedBook 20170, Page 42928Recorded5/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920