Skip to content

473 Abington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block32
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,388
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
29%
Improvement Value:$216,500
71%
Total Assessment$305,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,369+3.8%
2024$9,990+4.0%
2023$9,608+1.6%
2022$9,461+13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,388DeedBook 20220, Page 85085

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6085, Page 760

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5433, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1924