Skip to content

461 Abington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$202,900
Last Sale Date
Oct 3, 2002

Property Information

Block32
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,569
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
27%
Improvement Value:$241,200
73%
Total Assessment$330,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,207+3.8%
2024$10,797+4.0%
2023$10,384+1.6%
2022$10,226+13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$202,900

To:

Sq Ft1,569DeedBook 5922, Page 442

Property Sale

Sale
$135,800
DeedBook 5639, Page 120

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4968, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1925