Skip to content

469 Abington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Jun 14, 1996

Property Information

Block32
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,256
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
33%
Improvement Value:$177,300
67%
Total Assessment$266,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,040+3.8%
2024$8,709+4.0%
2023$8,376+1.6%
2022$8,248+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000

To:

Sq Ft1,256DeedBook 5447, Page 828

Property Sale

Sale
$41,885
DeedBook 5030, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1920