Skip to content

22 Berkeley Heights ParkBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$876,000
Last Sale Date
Feb 12, 2026

Property Information

Block332
Lot135
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,489
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,000
30%
Improvement Value:$250,100
70%
Total Assessment$359,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,892+3.8%
2024$11,458+4.0%
2023$11,019+1.6%
2022$10,851-17.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$876,000

To:

DeedBook 20260, Page 16326

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,251DeedBook 20190, Page 9126Recorded1/31/2019

Property Sale

Sale
$285,000

To:

DeedBook 5918, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1911