Skip to content

28 Berkeley Heights ParkBloomfield, NJ 07003

Built 1914

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Oct 4, 1996

Property Information

Block332
Lot142
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,940
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,800
26%
Improvement Value:$309,200
74%
Total Assessment$418,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,179+3.8%
2024$13,660+4.0%
2023$13,138+1.6%
2022$12,937-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft1,940DeedBook 5440, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1914