Skip to content

98 Willard AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 1996

Property Information

Block332
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,624
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,700
38%
Improvement Value:$192,000
62%
Total Assessment$309,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,505+3.8%
2024$10,121+4.0%
2023$9,734+1.6%
2022$9,585+5.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910