Skip to content

186 Franklin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1965
Apartment

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block332
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description42 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage---
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,470,000
39%
Improvement Value:$2,346,900
61%
Total Assessment$3,816,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$129,469+3.8%
2024$124,736+4.0%
2023$119,965+1.6%
2022$118,133+24.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965