Skip to content

20 Lombard StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1985

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Oct 29, 1984

Property Information

Block332
Lot76
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,924
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,100
26%
Improvement Value:$301,100
74%
Total Assessment$409,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,880+3.8%
2024$13,373+4.0%
2023$12,861+1.6%
2022$12,665-5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft1,924DeedBook NaN, Page NaN