Skip to content

2 Lobell CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Jun 23, 1998

Property Information

Block332
Lot82
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,230
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,400
30%
Improvement Value:$288,400
70%
Total Assessment$413,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,036+3.8%
2024$13,523+4.0%
2023$13,006+1.6%
2022$12,807-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500

To:

Sq Ft2,230DeedBook 5542, Page 783

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5375, Page 451

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5142, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1926