Skip to content

464 Beardsley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 29, 2007

Property Information

Block33
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,467
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
30%
Improvement Value:$205,500
70%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,996+3.8%
2024$9,631+4.0%
2023$9,262+1.6%
2022$9,121+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,467DeedBook 12025, Page 4067

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5376, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1926