Skip to content

28 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
May 29, 2001

Property Information

Block362
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,800
35%
Improvement Value:$211,400
65%
Total Assessment$323,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,963+3.8%
2024$10,562+4.0%
2023$10,158+1.6%
2022$10,003+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$147,500

To:

Sq Ft1,188DeedBook 5801, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1923