Skip to content

67 Farrandale AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
May 21, 1993

Property Information

Block370
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,190
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,400
33%
Improvement Value:$193,800
67%
Total Assessment$289,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,810+3.8%
2024$9,451+4.0%
2023$9,090+1.6%
2022$8,951+11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

To:

Sq Ft1,190DeedBook 5262, Page 863

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1919