Skip to content

85 Farrandale AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 18, 2000

Property Information

Block370
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,232
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,500
35%
Improvement Value:$181,500
65%
Total Assessment$278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,430+3.8%
2024$9,085+4.0%
2023$8,738+1.6%
2022$8,604+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,232DeedBook 5712, Page 169

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4932, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1923