Skip to content

219 Watsessing AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1904

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 15, 2003

Property Information

Block363
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,980
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,900
29%
Improvement Value:$249,400
71%
Total Assessment$351,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,916+3.8%
2024$11,480+4.0%
2023$11,041+1.6%
2022$10,873+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 6018, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1904