Skip to content

16 Lombard StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block332
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,553
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,100
32%
Improvement Value:$228,000
68%
Total Assessment$336,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,401+3.8%
2024$10,984+4.0%
2023$10,564+1.6%
2022$10,402-0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 20220, Page 93506

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 12090, Page 6048

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1926