Skip to content

78 Parkway WestBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 24, 1987

Property Information

Block366
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,552
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,700
29%
Improvement Value:$239,300
71%
Total Assessment$337,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,431+3.8%
2024$11,013+4.0%
2023$10,592+1.6%
2022$10,430+17.9%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,552DeedBook 5002, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1923