Skip to content

83 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 30, 2003

Property Information

Block366
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage3,234
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,200
23%
Improvement Value:$344,100
77%
Total Assessment$448,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,206+3.8%
2024$14,650+4.0%
2023$14,090+1.6%
2022$13,875+19.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft3,234DeedBook 5977, Page 44

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5067, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1911