Skip to content

198 Ashland AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1901

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 20, 2003

Property Information

Block215
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage3,324
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,500
38%
Improvement Value:$281,900
62%
Total Assessment$453,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,379+3.8%
2024$14,817+4.0%
2023$14,250+1.6%
2022$14,033+0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,324DeedBook 5972, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1901