Skip to content

119 Chester AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block36
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,621
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
28%
Improvement Value:$229,200
72%
Total Assessment$318,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,800+3.8%
2024$10,405+4.0%
2023$10,007+1.6%
2022$9,854+16.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,621DeedBook 20200, Page 93080

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 20160, Page 30279Recorded4/7/2016

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5336, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1925