Skip to content

128 Parkway WestBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 14, 1994

Property Information

Block370
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,364
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,400
38%
Improvement Value:$158,100
62%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599+3.8%
2024$8,284+4.0%
2023$7,968+1.6%
2022$7,846+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,364DeedBook 5380, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1919