Skip to content

98 Franklin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1989

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block370
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,626
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,500
17%
Improvement Value:$431,400
83%
Total Assessment$522,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,737+3.8%
2024$17,088+4.0%
2023$16,435+1.6%
2022$16,184+9.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$770,000

To:

Sq Ft2,626DeedBook 20230, Page 8263

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5451, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5052, Page 627