Skip to content

81 Farrandale AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Owner
---
Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block370
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,288
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,500
31%
Improvement Value:$212,300
69%
Total Assessment$308,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,475+3.8%
2024$10,092+4.0%
2023$9,706+1.6%
2022$9,557+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft1,288DeedBook 20230, Page 8263Recorded2/8/2023

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 20161, Page 10442Recorded12/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 1923