Skip to content

92 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Date
Jan 14, 2008

Property Information

Block32
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,062
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
37%
Improvement Value:$151,800
63%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,175+3.8%
2024$7,876+4.0%
2023$7,575+1.6%
2022$7,459-6.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924