Skip to content

126 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2012

Property Information

Block41
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description2 ST + 4 APTS
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,500
71%
Improvement Value:$50,000
29%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,851+3.8%
2024$5,637-68.3%
2023$17,808+1.6%
2022$17,536-15.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928