Skip to content

162 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block63
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE + APT
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,500
72%
Improvement Value:$59,300
28%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,184+3.8%
2024$6,922+4.0%
2023$6,657+1.6%
2022$6,555-26.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922