Skip to content

172 Harrison StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$468,000
Last Sale Date
Jan 15, 2008

Property Information

Block428
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage2,942
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,400
21%
Improvement Value:$482,700
79%
Total Assessment$611,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,729+3.8%
2024$19,971+4.0%
2023$19,207+1.6%
2022$18,914+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$468,000

To:

Sq Ft2,942DeedBook 12112, Page 9466

Property Sale

Sale
$223,500
DeedBook 5886, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1890