Skip to content

27 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 25, 1999

Property Information

Block428
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,593
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,900
29%
Improvement Value:$290,000
71%
Total Assessment$406,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,802+3.8%
2024$13,297+4.0%
2023$12,789+1.6%
2022$12,594-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,593DeedBook 5596, Page 416

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1890