Skip to content

261 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Sep 30, 1997

Property Information

Block42
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,080
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,800
42%
Improvement Value:$131,000
58%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,693+3.8%
2024$7,412+4.0%
2023$7,128+1.6%
2022$7,019+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 5502, Page 701

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5202, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1942