Skip to content

277 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block42
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,900
31%
Improvement Value:$192,600
69%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,515+3.8%
2024$9,167+4.0%
2023$8,816+1.6%
2022$8,681-11.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook 20240, Page 39968

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 12250, Page 8808

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 6309, Page 677

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 5288, Page 430

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4909, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1928