Skip to content

57 Oakwood AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Mar 11, 2009

Property Information

Block431
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,825
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,100
31%
Improvement Value:$295,100
69%
Total Assessment$426,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,207+3.9%
2024$13,678+4.1%
2023$13,145+1.6%
2022$12,941-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,825DeedBook 12192, Page 4528

Property Built

Built

Year Built: 1973