Skip to content

15 Hoffman BoulevardBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 28, 2017

Property Information

Block43
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,162
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
34%
Improvement Value:$162,700
66%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,382+3.8%
2024$8,075+4.0%
2023$7,766+1.6%
2022$7,648+4.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 20180, Page 1236

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5506, Page 481

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953