Skip to content

142 Floyd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block45
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
40%
Improvement Value:$129,300
60%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,334+3.8%
2024$7,065+4.0%
2023$6,795+12.8%
2022$6,023+16.0%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

To:

Sq Ft832DeedBook 20210, Page 76627

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6368, Page 758

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5533, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1942