Skip to content

183 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 18, 2021

Property Information

Block17
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
52%
Improvement Value:$88,100
48%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,275+3.8%
2024$6,046+4.0%
2023$5,815+1.6%
2022$5,726-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft832DeedBook 20210, Page 20787

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 12023, Page 2139

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6252, Page 521

Property Sale

Sale
$24,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1942