Skip to content

152 Floyd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1948
Commercial

Last Sale Price
$97,500
Last Sale Date
Aug 13, 1980

Property Information

Block45
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
DescriptionSHOP + WHSE
Dwellings1
ZoningM-1
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,000
47%
Improvement Value:$424,000
53%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,136+3.8%
2024$26,144-1.8%
2023$26,624+1.6%
2022$26,218+31.7%
Property History

Property Sale

Sale
$97,500

To:

DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1948