Skip to content

52 Rowe StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 20, 1989

Property Information

Block480
Lot81
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,430
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,500
33%
Improvement Value:$206,000
67%
Total Assessment$307,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,430+3.8%
2024$10,049+4.0%
2023$9,665+1.6%
2022$9,517-7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,430DeedBook 5085, Page 392

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1948