Skip to content

38 Davey StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1986
Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block487
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class10
DescriptionINDUSTRIAL
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,300
13%
Improvement Value:$1,086,700
87%
Total Assessment$1,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,400+3.8%
2024$40,850-10.5%
2023$45,618+1.6%
2022$44,921+34.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 5602, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1986