Skip to content

18 East Liberty StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2009

Property Information

Block487
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,944
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,400
27%
Improvement Value:$246,900
73%
Total Assessment$338,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,475+3.8%
2024$11,056+4.0%
2023$10,633+1.6%
2022$10,470-11.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5151, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1902