Skip to content

22 East Liberty StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block487
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,440
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,900
26%
Improvement Value:$227,200
74%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,485+3.8%
2024$10,101+4.0%
2023$9,715+1.6%
2022$9,567-6.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$417,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 20220, Page 7778

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 12351, Page 5394

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 6187, Page 538

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 6099, Page 267

Property Sale

Sale
$82,150
DeedBook 5449, Page 653

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5114, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1902