Skip to content

218 Broad Street Apt 14bBloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 12, 2024

Property Information

Block513
Lot34
QualifierC0030
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage575
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
48%
Improvement Value:$76,800
52%
Total Assessment$146,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,979+3.8%
2024$4,797+4.0%
2023$4,614+1.6%
2022$4,543+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft575DeedBook 20240, Page 4993

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 20150, Page 94873

Property Built

Built

Year Built: 1973