Skip to content

35 New StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
May 8, 1981

Property Information

Block515
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,162
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,700
35%
Improvement Value:$277,600
65%
Total Assessment$428,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,528+3.8%
2024$13,997+4.0%
2023$13,461+1.6%
2022$13,256+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$59,000

To:

Sq Ft1,162DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1890