Skip to content

102 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 5, 2008

Property Information

Block245
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
DescriptionDAY CARE
Dwellings2
ZoningPOR
Sq Footage3,680
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$273,600
36%
Improvement Value:$489,400
64%
Total Assessment$763,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,881+3.8%
2024$24,935+4.0%
2023$23,981+1.6%
2022$23,615+15.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft3,680DeedBook 12170, Page 3005

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5526, Page 275

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1890