Skip to content

48 Washington StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1982
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2006

Property Information

Block153
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2 ST + 8 APTS
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$244,000
20%
Improvement Value:$1,001,600
80%
Total Assessment$1,245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,705+3.8%
2024$43,060+3.8%
2023$41,478+1.3%
2022$40,930+12.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5453, Page 139

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5366, Page 56

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982