Skip to content

49 East Almira StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2002

Property Information

Block542
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,365
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,100
36%
Improvement Value:$220,600
64%
Total Assessment$343,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,408+3.9%
2024$10,982+4.1%
2023$10,552+1.6%
2022$10,388+6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5763, Page 21

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5127, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1927