Skip to content

65 East Almira StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block542
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,085
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,100
45%
Improvement Value:$151,700
55%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,321+3.8%
2024$8,980+4.0%
2023$8,637+1.6%
2022$8,505-8.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,085DeedBook 20250, Page 66710

Property Built

Built

Year Built: 1927