Skip to content

72 Spring StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2014

Property Information

Block542
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,914
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,100
30%
Improvement Value:$287,300
70%
Total Assessment$410,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,921+3.8%
2024$13,412+4.0%
2023$12,899+1.6%
2022$12,702-6.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,914DeedBook 12464, Page 5557Recorded10/23/2013

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 12241, Page 8610

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6366, Page 269

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6058, Page 289

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 5139, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1990