Skip to content

57 East Almira StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block542
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,760
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,100
29%
Improvement Value:$308,300
71%
Total Assessment$431,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,633+3.8%
2024$14,098+4.0%
2023$13,559+18.8%
2022$11,417+14.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 20210, Page 25233

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 20200, Page 92980Recorded9/23/2020

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5222, Page 328

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927