Skip to content

43 Division StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1960

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block542
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,128
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,300
31%
Improvement Value:$265,600
69%
Total Assessment$386,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,124+3.8%
2024$12,644+4.0%
2023$12,160+1.6%
2022$11,975-1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft2,128DeedBook 20230, Page 36679

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,128DeedBook 20221, Page 2109Recorded11/22/2022

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960