Skip to content

31 Division StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1961

Last Sale Date
Nov 2, 2012

Property Information

Block542
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,272
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
33%
Improvement Value:$258,400
67%
Total Assessment$387,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,134+3.8%
2024$12,654+4.0%
2023$12,170+1.6%
2022$11,984-11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961