Skip to content

82 East Almira StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block544
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,128
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
29%
Improvement Value:$288,900
71%
Total Assessment$406,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,802+3.8%
2024$13,297+4.0%
2023$12,789+1.6%
2022$12,594-8.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960